İtalyan enerji şirketi ENI: Doğu Akdeniz’deki gaz Türkiye’siz taşınamaz

Yayınlanma Tarihi:

Paylaş:

İtalyan enerji şirketi ENI’nin üst yöneticisi (CEO) Claudio Descalzi, Doğu Akdeniz’de keşfe­dilen gazın Avrupa’ya taşınması için bazı ülkelerce gündeme geti­rilen Doğu Akdeniz Doğalgaz Bo­ru Hattı Projesi’nin (EastMed) “çok zor bir proje olduğunu” ve buna yönelik herhangi bir anlaş­manın Türkiye’yi de içermesi ge­rektiğini belirtti.

İtalyan basınında çıkan haber­lere göre, Descalzi, İtalyan par­lamentosunun alt kanadı Tem­silciler Meclisi’nde Dış İlişkiler Komitesi’nin özel oturumunda İtalyan milletvekillerinin Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları­na dair sorularını yanıtladı.

Descalzi, söz konusu bölgede son 10 yılda çok sayıda gaz kay­nağı keşfedildiğini ifade etti.

EastMed projesinin planla­ma, inşa gibi teknik açıdan kar­maşık bir proje olduğuna işaret eden Descalzi, buna İsrail, Gü­ney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yu­nanistan’ın karar vereceğini di­le getirerek, “Eastmed, çok zor olsa da yapılabilir bir proje. Bu­nunla beraber Türkiye’yi dışarı­da tutmak düşünülemez. Böyle bir anlaşma Türkiye ile de yapıl­malıdır. Bu konuda kesin bir şey diyemem çünkü bu benim yap­mam gereken bir tercih değil, di­ğer ülkelere saygım var” ifadele­rini kullandı.

EastMed projesiyle Doğu Ak­deniz’deki gazın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Girit Adası üzerinden Yunanistan’a, oradan da İtalya üzerinden Av­rupa’nın iç kısımlarına ulaştırıl­ması planlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİLİ İÇERİKLER

Memur ve Emeklilere Ne Kadar Zam Yapılacak?

Milyonlarca memur ve emeklinin merakla beklediği zamlı maaşlar için geri sayım başladı. TÜİK, 3 Temmuz'da haziran ayı enflasyon...

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 arttı

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 artış gösterdi.

Altında son durum: Altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya çıktı.

FAST işleminde üst limit 50 bin TL’ye yükseltildi

Merkez Bankası, FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi'nde üs limiti 50 bin TL'ye yükseltti.