İZBAŞ’tan güneş enerjisine yatırım

Yayınlanma Tarihi:

Paylaş:

Avrupa’nın en büyük rüzgâr türbin kanadı fabrikasına ev sahipliği yapan İzmir Serbest Bölgesi (İZBAŞ), tüm depola­rının çatısına kurarak devreye aldığı Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesine 10 milyon TL yatırım yaparken, yılın ilk üç ayında 521 bin TL’lik enerji ta­sarrufu sağladı. Proje hakkında bilgi veren İZBAŞ Yönetim Ku­rulu Başkanı Eyüp Sevimli, top­lam 6 bin metrekare alanda ku­rulan 600 kW kurulu gücünde­ki santralde, bin 740 adet panel kullandıklarını belirtti.

İlk 3 ayda 521 bin TL enerji tasarrufu sağlandı

İZBAŞ’ın tüketiminin önemli bir bölümünü bu santralden kar­şıladıklarını ve karbon ayak izi­nin azaltılmasına önemli katlı sağladıklarını kaydeden Sevim­li, üç buçuk yıl amortisman sü­resi olan projenin ilk üç ayında 521 bin TL enerji tasarrufu sağ­landığını sözlerine ekledi.

GES projesinin İZBAŞ’ın “Ye­şil Serbest Bölge” olma hede­finin bir unsuru olduğuna dik­kat çeken Sevimli şu değerlen­dirmeyi yaptı: “Temiz enerjinin başkenti İzmir’de bulunan ve İz­mir’in adını taşıyan serbest böl­ge olarak, yenilenebilir enerji ekipmanlarının üretiminde ana ve yan sanayide faaliyet gösteren firmalara ev sahipliği yapıyoruz. Sınırımızda bulunan ve geniş­leme sahası olarak gördüğümüz 1,5 milyon metrekarelik arazinin İZBAŞ bünyesine dâhil olması ile yenilenebilir enerji sektörü­nü odağına alan yerli ve yaban­cı sermeyeli firmalarımıza çok daha hızlı hizmet verme imkânı­na sahip olacağız. Ancak önce işe kendimizden başlamak ve kendi enerjimizi üreteceğimiz santra­limize yatırım yapmak istedik. Tamamıyla yerli, yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağı olan güneşin, ülkemizin 104 bin 500 MW seviyesindeki kurulu gü­cü içerisindeki payı sadece 9 bin 930 MW seviyesinde. Oysa po­tansiyelimizin on binlerce me­gavat olduğunu biliyoruz. Yeni­lenebilir enerji kaynaklarından üreteceğimiz her birim enerji­nin, karşılığı olan dövizin cebi­mizde kalması anlamına geldiği­nin farkındayız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİLİ İÇERİKLER

Memur ve Emeklilere Ne Kadar Zam Yapılacak?

Milyonlarca memur ve emeklinin merakla beklediği zamlı maaşlar için geri sayım başladı. TÜİK, 3 Temmuz'da haziran ayı enflasyon...

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 arttı

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 artış gösterdi.

Altında son durum: Altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya çıktı.

FAST işleminde üst limit 50 bin TL’ye yükseltildi

Merkez Bankası, FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi'nde üs limiti 50 bin TL'ye yükseltti.