Ekonomi Haberleri

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, politika faizini beklentiler dahilinde 250 baz puan artırarak, yüzde 42,5 seviyesine çekti. Karar metninde, "Parasal sıkılaştırma sürecini destekleme amacıyla kullandığı sterilizasyon araçlarının çeşitliliğini artırarak miktarsal sıkılaştırmaya devam edecektir" denildi.

2024 asgari ücret zammı ne kadar olacak… İşte son rakamlar

Asgari ücrete zam için ikinci toplantı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Taraflar önümüzdeki günlerde bir kez daha bir araya gelecek. 2024 yılında asgari ücretin ne kadar olacağı merak ediliyor zamlı rakamlara ilişkin tahminler de gelmeye devam ediyor. Datassist, yeni asgari ücrete ilişkin olası zamlı rakamı paylaştı.

Asgari ücret ne zaman açıklanacak? İşte zamla birlikte değişecek kalemler…

Asgari ücretin ne zaman açıklanacağı merak ediliyor. Yeni yılda geçerli olacak asgari ücretle birlikte işsizlik ödeneğinden genel sağlık sigortası (GSS) primine, kıdem tazminatından staj ücretine kadar birçok kalemde değişiklik olacak. İşte madde madde asgari ücretle birlikte değişecekler...

Yüzüncü yılda 100 milyon adet madeni 5 lira piyasada

Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla basılan 100 milyon adet madeni 5 lira piyasadaki yerini aldı. Hatıra parası olarak basılan madeni liraların kağıt paranın yerini alıp almayacağı merak konusu oldu.

Moody’s, S&P ve Fitch: Türkiye 10 yıl sonra ilk kez not artışı görebilir

Reuters, Moody's, S&P ve Fitch uzmanlarıyla görüşüp, kredi derecelendirme notlarıyla ilgili 2024 tahminlerini yayınlarken; 2024’te Türkiye’nin kredi notunun son 10 yılda ilk kez artması bekleniyor.

Merkez bankaları 2024’te işi ne kadar ‘sıkı’ tutacak?

Piyasaların ana odağı 2024'te de faiz politikaları olacak. Bazı ekonomistler, keskin faiz indirim beklentisi içinde değil. Ekonomistlere göre enflasyona karşı iki yıldır önemli mücadelede veriliyor, merkez bankaları 'erken zafer' riskine girmez.

Deprem bölgesindeki KOBİ’lere 4 milyar TL’lik yeni kredi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, deprem bölgesindeki KOBİ'lere 36 ay vadeli, ilk 24 ayı ödemesiz, kalan 12 ay için faizsiz 3 eşit taksit imkanıyla 4 milyar TL'lik yeni finansman imkanı sunduklarını bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı 7 bin 158 personel alacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2024'te aralarında ziraat, gıda, su ürünleri, orman mühendislerinin de bulunduğu 5 bin 500 sözleşmeli personel, 1500 tarım işçisi ve 158 tarım orman uzman yardımcısı istihdam edecek.

- Reklam -

Daron Acemoğlu: Beyin göçü çöküş olur ve Türkiye bunun eşiğinde!

Prof. Dr. Acemoğlu, Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olarak nitelendirilen beyin göçüne ilişkin dikkat çekici bir tespitte bulundu. Acemoğlu, "Az insan giderse problem yok ama sayı bu kadar çok olunca bir çöküşe yol açar ve Türkiye bunun eşiğinde” ifadelerini kullandı.

Ekonomi