Enerji Haberleri

TPAO’da günlük üretim 70 bin varili aştı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), petrol alanında yapılan yeni keşiflerle birlikte günlük petrol üretiminin 70 bin varili aştığını bildirdi.

Dünyanın ilk motor yağı markası Türkiye’de

Dünyanın ilk motor yağı markası Valvoline, M Oil Madeni Yağlar işbirliğiyle Türkiye pazarına girdi.

Küresel yenilenebilir enerjide rekor büyüme bekleniyor

Küresel yenilenebilir enerji kapasitesinin bu yıl 440 gigavatla rekor büyüme göstereceği ve bu artışın yüzde 65'inin güneş enerjisi santrallerinden sağlanacağı öngörülüyor.

Şirketlerin temiz enerji için teknolojik yatırımları hızlandı

Petrol ve doğal gaz sektörlerinde faaliyet gösteren BP, Shell, TotalEnergies, ADNOC, Saudi Aramco ve Petronas gibi çok uluslu şirketler, mevcut hidrokarbon yatırımları yanında yenilenebilir enerji, hidrojen üretimi ve karbon yakalama teknolojileri alanlarında yatırımlarını hızlandırdı.

Doğalgazda tarife değişmedi

BOTAŞ, haziran ayı itibarıyla elektrik üretim amaçlı doğalgazın satış fiyatında, sanayi kuruluşlarında ve mesken abonelerinin tarifesinde değişiklik yapılmadığını açıkladı.

İMİB Başkanı Rüstem Çetinkaya: Yeşil enerjinin kalbinde madenler yer alacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, “Güneş panelleri, rüzgar santrallerinin üretiminde ve sonrasında lityum, kobalt, grafit, nikel, bakır ve alüminyum gibi stratejik madenler kullanılıyor. Yeşil enerji madenler üzerine kurulacak, yeşil enerjinin kalbinde madenler yer alacak” dedi.

“Türkiye güneşte yüzde 75, rüzgarda yüzde 65 yerli”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son yıllarda enerji teknolojilerinde büyük bir dönüşüm başlattıklarını belirterek, “Bugün güneşte yüzde 75, rüzgar ve jeotermalde yüzde 65 seviyelerinde bir yerli teknolojiye sahibiz. Güneş paneli üretiminde dünyada üçüncü sıradayız.” dedi.

Rekabet Kurulu’ndan Limak Doğalgaz Elektrik Üretim’in devrine onay

Rekabet Kurulu, aralarında Limak Doğalgaz Elektrik Üretim AŞ'nin devrenin de yer aldığı bazı devralma işlemlerini onayladı.

- Reklam -

BOTAŞ’tan Gazprom iddialarıyla ilgili açıklama

BOTAŞ'tan yapılan açıklamada, "BOTAŞ'ın Gazprom Şirketi dahil olmak üzere, herhangi bir ülke veya şirkete satılması/devredilmesi iddialarının gerçeklikle uzaktan yakından ilgisi bulunmamaktadır." denildi. Gazprom da, BOTAŞ’ın devralınması için müzakereler yürütüldüğü iddialarını yalanladı.

BOTAŞ’ın satın alınma iddialarına yalanlama

Rus enerji şirketi Gazprom, Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) yönetimini devralmak için müzakereler yürütüldüğüne yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Enerji