Şirketlere ek vergi için 12 taksit imkanı geldi

Yayınlanma Tarihi:

Paylaş:

Kamuoyunda büyük tepkilere neden olan ek vergiye ödeme kolaylığı getirildi. Ek vergi normalde ilki kurumlar vergisi beyannamesinin verileceği nisan ayında, ikincisi ise ağustos ayında olmak üzere 2 taksitte ödenmesi gerekiyordu. Ancak, bazı şirketlerde ek vergi oldukça yüksek miktarlarda hesaplandı. 

Öyle ki, ek vergi tutarları şirket sermayelerini aşan miktarlara ulaştı. Şirketler bu tutarları ödemekte zorlanmaya başladı. Bu nedenle de bazı şirketler dava açarak ödeme yükümlülüklerini erteleme eğilimine girdiler.

Maliye bugün yayınladığı tahsilat iç genelgesi ile, ek verginin 12 aya kadar taksitlendirilmesine imkan sağladı.

Taksitlendirme kolaylığı ödeme zorluğu yaşayan şirketleri oldukça rahatlattı.

Konuyu değerlendiren Ekonomi Gazetesi‘nin yazarı YMM Abdullah Tolu, taksitlendirme kolaylığının önemli bir düzenleme olduğunu, şirketleri rahatlatacağını, hatta dava açmaya hazırlanan çok sayıda şirketin davadan vazgeçebileceğini belirtti.

7440 sayılı yapılandırma kanunun 10/27. maddesi ile bir defaya mahsus olmak üzere 2022 yılı kurumlar vergisi beyannamesinde beyan edilen ve vergi matrahından indirilen istisna kazanç ve indirimler üzerinden ek vergi hesaplanması ve tahsil edilmesi öngörülmüştü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİLİ İÇERİKLER

Memur ve Emeklilere Ne Kadar Zam Yapılacak?

Milyonlarca memur ve emeklinin merakla beklediği zamlı maaşlar için geri sayım başladı. TÜİK, 3 Temmuz'da haziran ayı enflasyon...

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 arttı

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 artış gösterdi.

Altında son durum: Altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya çıktı.

FAST işleminde üst limit 50 bin TL’ye yükseltildi

Merkez Bankası, FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi'nde üs limiti 50 bin TL'ye yükseltti.