Ons altın 2 ayın dibinden yükseliyor

Yayınlanma Tarihi:

Paylaş:

Altının ons fiyatı, ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’nin borç tavanının yükseltilmesiyle ilgili anlaşılması sonrası 2 ayın en düşük seviyesine gerilerken; sonrasında toparlanmaya yöneldi. Ons altın, ABD tahvil faizleri ve dolar endeksinin gerilemesiyle artışa geçerek, 1962 dolara kadar yükseldi. Sarı maden saat 16.35 itibarıyla yüzde 0,75 oranında primle 1954 dolarda işlem görüyor.

Diğer taraftan ABD’deki borç limiti krizi en önemli gündem maddesi olarak yerini korurken, belirsizlikler risk iştahını törpülemeyi sürdürüyor.

Analistler, borç limitinin artırılması halinde ABD’de hazinenin üçüncü çeyrek sonuna kadar yaklaşık 1 trilyon dolarlık tahvil satmasının beklendiğini aktararak, söz konusu ihtimalin, piyasalarda likidite sıkıntısı çıkarabileceği endişesinin güçlendiğini ifade etti.

İlerleyen dönemde tahvil piyasalarında satış baskısının artabileceğine dikkati çeken analistler, artan dolar talebinin emtia fiyatları başta olmak üzere varlık fiyatlarını da baskılayabileceğini söyledi.

Altının gram fiyatı, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 1257 lira seviyesinde hareket ederken; yeni güne yatay başladı. Gram altın, dolar/TL’deki ve ons altındaki yükselişin etkisiyle değer kazanırken, en yüksek 1287 liraya tırmandı.

Gram altın, şu sıralarda yüzde 1,98 oranında yükselişle 1281 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 2228 lira, Cumhuriyet altını da 9150 liradan işlem görüyor.

DolarTL saat 16.38 itibarıyla yüzde 1,51 yükselişle 20,3936 TL’de hareket etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİLİ İÇERİKLER

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 arttı

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 artış gösterdi.

Altında son durum: Altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya çıktı.

FAST işleminde üst limit 50 bin TL’ye yükseltildi

Merkez Bankası, FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi'nde üs limiti 50 bin TL'ye yükseltti.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, politika faizini beklentiler dahilinde 250 baz puan artırarak, yüzde 42,5 seviyesine çekti. Karar metninde, "Parasal sıkılaştırma sürecini destekleme amacıyla kullandığı sterilizasyon araçlarının çeşitliliğini artırarak miktarsal sıkılaştırmaya devam edecektir" denildi.