Madencilik Haberleri

Ons altın 2 ayın dibinden yükseliyor

Ons altın, ABD’de borç tavanı sorununun çözülmesi sonrası ABD tahvil faizlerinin düşmesiyle primli seyre yöneldi. Gram altın ise, ons altın ve dolar/TL’ye paralel hareketini sürdürüyor.

Metal fiyatları zirvenin %30 altında

ABD’nin borç tavanı krizinin finans piyasalarında olası etkileri ve Çin’de talebin zayıf olması nedeniyle yeni haftaya gerilimli başlayan metal fiyatları 2022 zirvesinin çok altında hareket ediyor.

Platinde rekor açık bekleniyor

Güney Afrika’daki elektrik kesintilerinin üretimi etkilemesiyle, platine olan endüstriyel talepte artış yaşandı. Platin piyasasının bu yıl rekor açık vermesi bekleniyor.

Çin, bakıra hayal kırıklığı yarattı: 1 ayda yüzde 6’dan fazla değer kaybetti

Çin'in hayal kırıklığı yaratan toparlanması, bakır fiyatlarında satış yönlü işlemlerin artmasına neden oluyor.

İMİB Başkanı Rüstem Çetinkaya: Yeşil enerjinin kalbinde madenler yer alacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, “Güneş panelleri, rüzgar santrallerinin üretiminde ve sonrasında lityum, kobalt, grafit, nikel, bakır ve alüminyum gibi stratejik madenler kullanılıyor. Yeşil enerji madenler üzerine kurulacak, yeşil enerjinin kalbinde madenler yer alacak” dedi.

ABD Ticaret Bakanlığı, Türk çelik firmaları incelemesini tamamladı

ABD Ticaret Bakanlığı'nın Türkiye'den ithal edilen inşaat demirine uygulanan telafi edici vergi, Kaptan Demir Çelik ve İçdaş Çelik için yüzde 2,15 olarak belirlenirken, Çolakoğlu için yüzde 0,07 oldu.

Küresel ham çelik üretimi yüzde 2,4 azaldı

Küresel ham çelik üretimi, nisanda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,4 düşerek 161,4 milyon ton oldu.

Küresel alüminyum üretimi arttı

Küresel alüminyum üretimi, nisan ayında yüzde 0,3 yükseldi.

- Reklam -

Maden Türkiye Fuarı kapılarını açtı

Madencilik sektörünün Avrasya’da düzenlenen en kapsamlı fuarı olan 10. Uluslararası Madencilik, Tünel İnşa, Makine Ekipmanları ve İş Makineleri Fuarı, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı.

Madencilik