Platinde rekor açık bekleniyor

Yayınlanma Tarihi:

Paylaş:

Platin piyasasının, Güney Afrika’da arzın azalması ve Çin’in endüstriyel genişlemesenin güçlenmesiyle birlikte rekorların başladığı 1970’lerden bu yana en büyük açığı vermesi bekleniyor.

Dünya Platin Yatırım Konseyi’ne (WPIC) göre, küresel platin talebinin bu yıl yüzde 28 artarak 8,2 milyon onsa yükseleceği tahmin ediliyor.

Aynı zamanda, en büyük üretici Güney Afrika’daki elektrik kesintileriyle daha da kötüleşen üretim, WPIC’yi açık tahminini üç ay öncesine göre yüzde 77 artırarak bu yıl 983 bin onsa revize etmeye itti.

Financial Times’da yer alan haber analizde, platin fiyatları, Şubat ayının en düşük seviyesinden bu yana yaklaşık beşte bir oranında artarak ons başına 1.080 dolara yükseldiğine dikkat çekildi ve beş yıllık ortalaması olan ons başına 940 doların üzerine oturduğu kaydedildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİLİ İÇERİKLER

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 arttı

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 artış gösterdi.

Altında son durum: Altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya çıktı.

FAST işleminde üst limit 50 bin TL’ye yükseltildi

Merkez Bankası, FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi'nde üs limiti 50 bin TL'ye yükseltti.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, politika faizini beklentiler dahilinde 250 baz puan artırarak, yüzde 42,5 seviyesine çekti. Karar metninde, "Parasal sıkılaştırma sürecini destekleme amacıyla kullandığı sterilizasyon araçlarının çeşitliliğini artırarak miktarsal sıkılaştırmaya devam edecektir" denildi.