Çin, bakıra hayal kırıklığı yarattı: 1 ayda yüzde 6’dan fazla değer kaybetti

Yayınlanma Tarihi:

Paylaş:

Yıla büyük yükseliş umuduyla başlayan emtia piyasalarında Çin’in talebindeki zayıflık ve yüksek faiz baskısıyla yaşanan baskı sürüyor. Çin’in hayal kırıklığı yaratan toparlanması, bakır fiyatlarında satış yönlü işlemlerin artmasına neden oluyor.

Hedge fonlar, pandeminin ilk aylarından bu yana ilk kez Londra Metal Borsası’nda bakıra karşı pozisyon açıyor. Veriler, bakırdaki yatırım fonu pozisyonunun net kısa pozisyona yani yükseliş bekleyen pozisyon sayısının düşüş beklentisiyle açılan pozisyonların altında kaldığını gösteriyor. Bu durum Haziran 2020’den bu yana ilk kez oluyor.

İnşaattan elektroniğe kadar tüm sektörlerde kullanımı açısından ekonomik bir öncü olarak görülen metal, resmi verilerin dünyanın en büyük tüketicisinden gelen zayıf talebe işaret etmesinin ardından artan bir baskı altına girdi. Londra’da 3 ay vadeli bakırın fiyatı son 1 ayda yüzde 6’dan fazla değer kaybederek 8 bin doların altında indi.

TD Securities, fiyatların 7.700 doların altına düşmesi durumunda önemli ölçüde daha fazla satışın gerçekleşebileceği uyarısı yapıyor.

StoneX Group’ta Michael Cuoco, Panama, Şili ve Peru’da görülen son maden tedarik kesintilerinin “arka planda kaldığını” söylüyor ve Çin’e ilişkin tedirginliğin ön planda olduğunu belirtiyor. Son zamanlarda bazı büyük yeni madencilik projeleri de devreye girdi ve Bank of America Corp. ve Citigroup Inc.’den analistler bu yıl küçük bir bakır fazlası bekliyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİLİ İÇERİKLER

Memur ve Emeklilere Ne Kadar Zam Yapılacak?

Milyonlarca memur ve emeklinin merakla beklediği zamlı maaşlar için geri sayım başladı. TÜİK, 3 Temmuz'da haziran ayı enflasyon...

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 arttı

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 artış gösterdi.

Altında son durum: Altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya çıktı.

FAST işleminde üst limit 50 bin TL’ye yükseltildi

Merkez Bankası, FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi'nde üs limiti 50 bin TL'ye yükseltti.