Deutsche Bank’tan Türkiye analizi: Dolar 36 liraya çıkacak

Yayınlanma Tarihi:

Paylaş:

Deutsche Bank Ortadoğu ve Doğu Avrupa Araştırma Direktörü Christian Wietoska, Türkiye’de para politikası duruşundaki dönüş ve seçimlerden beri alınan mali önlemlerin TL’yi desteklediğini kaydetti.

BloombergHT’nin sorularını yanıtlayan Wietoska, “Ekonomide yeniden dengelenmeyle birlikte piyasaya nakit girişlerinin hızlandığını görüyoruz. Türk tahvil piyasasına uzun süredir bu kadar yüksek giriş yaşanmamıştı. Sermaye tarafındaki girişlerin istikrar kazanması daha iyi bir süreci beraberinde getirebilir” diye konuştu.

Kurda nominal bazda yükselişin sürmesini beklediklerini kaydeden Wietoska, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kurun özellikle seçimlere doğru reel bazda çok iyi performans göstereceğine inanıyoruz. 2024 sonu itibariyle Dolar/TL kuru hedefimiz 36. Nominal anlamda değer kaybının çok kademeli olacağına inanıyoruz.”

Uzun vadeli tahvillerde rallinin son dönemde hızlandığına dikkat çeken Wietoska, 2024 yıl sonunda 10 yıl vadeli tahvillerde yüzde 25 getiri beklediklerini belirtti.

TCMB’den bugünkü toplantıda 250 baz puan faiz artışı beklediklerini kaydeden Wietoska, baz senaryolarının Ocak ayında da 250 baz puan daha faiz artışı yönünde olduğunu söyledi. Wietoska’ya göre, faizlerin yüzde 42,5 seviyesinde kalma riski var. Bu nedenle TCMB’nin Perşembe günü vereceği mesajlar önemli olacak.

Kurumun tepe faiz beklentisi yüzde 42,5-45. Mayıs’ta enflasyonun yüzde 70 ile tepe yapmasını ardından yazın sert bir şekilde aşağı gelmesini beklediklerini kaydeden Wietoska, faiz indirimi beklentilerine ilişkin şunları söyledi:

“Bu düşüş TCMB’ye 2024’te faiz indirimleri için alan verecek. TCMB’nin 4.çeyreğin başı itibariyle faiz indirimlerine başlayabileceğini öngörüyoruz. Son dönemde FED ile AMB’den faiz indirimi beklentileri öne cekildi. Bunun Türkiye’de de olabileceğini düşünüyorum.TCMB, yaz sonrası faiz indirimine başlayabilir. Faiz indirimi çok erken başlarsa portföy akışları ve TL üzerinde baskıya neden olabilir. Eğer enflasyon yüzde 50’ye gerilerse TCMB, faiz indiriminin hızını tartışmaya baslayabilir.Temel senaryomuz, faiz indirimlerinin 2024’ün son çeyreği itibariyle başlayacağı yönünde ama yaz sonunda faiz indirimlerine başlanması ihtimalini de göz ardı etmiyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİLİ İÇERİKLER

Memur ve Emeklilere Ne Kadar Zam Yapılacak?

Milyonlarca memur ve emeklinin merakla beklediği zamlı maaşlar için geri sayım başladı. TÜİK, 3 Temmuz'da haziran ayı enflasyon...

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 arttı

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 artış gösterdi.

Altında son durum: Altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya çıktı.

FAST işleminde üst limit 50 bin TL’ye yükseltildi

Merkez Bankası, FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi'nde üs limiti 50 bin TL'ye yükseltti.