Bankacılık sektörünün kârı nisanda 39 milyar TL oldu

Yayınlanma Tarihi:

Paylaş:

Bankacılık sektörünün Ocak-Nisan döneminde net kârı, artış hızı azalan net faiz gelirlerinin etkisiyle geçen yıl aynı döneme göre yüzde 47.4 artışla 144.7 milyar lira oldu. Sektörün geçen sene Ocak-Nisan dönemi net kârı, net faiz gelirlerinin de desteği ile bir önceki yıla göre yüzde 374 artmıştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurmu’nun (BDDK) Nisan verilerine göre sektörün kredileri 2022 sonuna göre yüzde 17.6 artışla 8.91 trilyon lira olurken, toplam aktifleri de yüzde 14.2 artarak 16.4 trilyon lira büyüklüğe ulaştı.

Sektörün net faiz gelirleri ise Ocak-Nisan döneminde yüzde 17 artışla 189.7 milyar TL oldu.

Bankacılık sektörünün, bu sene ikinci yarıdan sonra mevduat-kredi faiz makasından dolayı zarar yazmaya başlaması beklenirken, kârın da geçen senenin altında kalaması bekleniyor.

Sektör, uygulanan ekonomik model kapsamında son bir buçuk yılda bilançolarının yapısını değiştirecek 100’den fazla düzenlemeye maruz kaldı. Bunlardan en önemlisi ise bazı kredi türlerinde başlayan son olarak bireysel kredileri de kapsayan, kredi karşılığı zorunlu Hazine tahvili tutma yükümlülüğü oldu.

BDDK aylık verilere göre, Nisan sonunda mevduatlar 10.35 trilyon lira olurken, sektörünün sermaye yeterlilik rasyosu (SYR) yüzde 16.98 oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİLİ İÇERİKLER

Memur ve Emeklilere Ne Kadar Zam Yapılacak?

Milyonlarca memur ve emeklinin merakla beklediği zamlı maaşlar için geri sayım başladı. TÜİK, 3 Temmuz'da haziran ayı enflasyon...

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 arttı

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 artış gösterdi.

Altında son durum: Altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya çıktı.

FAST işleminde üst limit 50 bin TL’ye yükseltildi

Merkez Bankası, FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi'nde üs limiti 50 bin TL'ye yükseltti.