Soğan sökümü için mevsimlik işçi bulunamıyor, soğan fiyatları bayramdan sonra düşebilir

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Adana'da bu yıl 23 bin dekarda soğan ekimi yapıldığını, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinden de piyasa girecek soğanla arz artışı yaşanacağını, fiyatların aşağılara doğru inmesini beklediklerini kaydetti.

Yayınlanma Tarihi:

Paylaş:

Geçen yıla oranla soğan ekiminin iki kat arttığını anlatan Doğan, erkenci tabir edilen soğanlarda dekara 4 -5 ton ürün alınırken, geçici tabir edilen soğan üretiminin dekarda 6 ile 8 ton arasına çıkabildiğini anımsattı.

Mevsimlik işçi bulmada sorun yaşanıyor

Soğan sökümü ile tarlada torbalama yapacak yevmiyesi 334 lira olan mevsimlik işçi bulmada da sorun yaşadıklarını aktaran Doğan, bu durumun fiyatların piyasada geç düşmesine yol açabileceği uyarısında bulundu.

Depremin yaşandığı Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde de hasadın sürdüğünü aktaran Doğan, burada yaklaşık 40-50 bin dönüm ekimin gerçekleştiğini bildirdi.

Yeni sezon soğanların piyasada fiyatı aşağı çekeceğini aktaran Doğan, “Şu an tarlada soğanın kilogram fiyatı 14-15 lira arasında değişiyor. Ülkenin her yanındaki hasatlar ve yeni sezon ürünlerin piyasaya girmesiyle fiyatlarda bir azalma başlar. Soğan fiyatlarının ancak Ramazan Bayramı’nın ardından ucuzlayacağını söyleyebilirim” dedi.

Türkiye’nin soğan üretimi 2 milyon tonu aşıyor

Türkiye’de yıllık 2 milyon tonu aşkın soğan üretimi gerçekleştiriliyor. Soğan üretiminde en büyük payı, üretimin 5’te 1’lik bölümünü gerçekleştiren Ankara alıyor. Bu illeri Amasya, Eskişehir, Hatay, Adana, Çorum, Tokat ve Bursa izliyor. Kuru soğan üretiminin yüzde 9’a yakınlık kısmının gerçekleştirildiği Hatay’da, 6 Şubat’taki depremin ardından tarımın etkilenmesinden kaynaklı bu rakamın düşeceği tahmin ediliyor. TÜİK verilerine göre, kişi başı yıllık soğan tüketimi ise 21 kilogramı buluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİLİ İÇERİKLER

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 arttı

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 artış gösterdi.

Altında son durum: Altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya çıktı.

FAST işleminde üst limit 50 bin TL’ye yükseltildi

Merkez Bankası, FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi'nde üs limiti 50 bin TL'ye yükseltti.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, politika faizini beklentiler dahilinde 250 baz puan artırarak, yüzde 42,5 seviyesine çekti. Karar metninde, "Parasal sıkılaştırma sürecini destekleme amacıyla kullandığı sterilizasyon araçlarının çeşitliliğini artırarak miktarsal sıkılaştırmaya devam edecektir" denildi.