TL’deki değer kaybı yatırımcıların ‘Tether’ talebini artırdı

Yayınlanma Tarihi:

Paylaş:

Türkiye’de dolara dayalı bir kripto varlık olan ve sabit coin olarak bilinen Tether’e yönelik yerel talep, mayıs başlarında arttı ve seçimin ardından da yüksek seviyesini korudu.

Kripto varlıkların küresel piyasada değeri düşerken liradaki düşüş nedeniyle Türkiye’deki kripto talebi artarak devam etti. Türk lirası geçtiğimiz hafta tarihi düşük seviyelerini görürken geçen hafta dolar karşısında yüzde 11 değer kaybetti ve dolar/TL kuru haftayı 23,41 seviyesinde kapattı.

Yatırımcılar alternatif kanallara yöneldi

Türk lirasındaki sert değer kaybı ise yatırımcıları alternatif kanallara yönlendirdi. Bloomberg’in Kaiko’nun verilerinden aktardığına göre, kripto piyasasında lira ile yapılan işlemler haziran başlarında toplam kripto varlık ticaret hacminin yüzde 10’unu oluşturdu. Bu rakam 2023’ün başında yüzde 4 seviyesindeydi. Küresek kripto işlem hacmi ise günlük 1 trilyon doların üzerinde.

Öte yandan CoinMarketCap’in verilerine göre, Tether’in Türkiye merkezli BTCTürk’teki işlem hacmi payı, Binance’teki yüzde 1’e kıyasla yüzde 20’de bulunuyor. Bu da Türkiye piyasalarında stablecoin’e olan talebin güçlü kaldığına işaret ediyor.

‘Lira ile döviz ve altın almak zorlaştı’

Bloomberg’e konuşan eski bankacı ve öğretim görevlisi Ebru Güven, düzenleyici kurumların döviz ticareti üzerinde yaptığı düzenlemelerin lira ile dolar veya altın almayı zorlaştırdığını söyledi.

Güven, “Stabilcoin’lere yatırım yapmak, insanların servetlerinin değerini korumalarına olanak tanıyor ve enflasyon bu kadar yüksekken varlıkları korumanın yollarından biri olarak görülüyor. İnsanların şu anda sabit coin satın almaları için tek motivasyon bu” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİLİ İÇERİKLER

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 arttı

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 artış gösterdi.

Altında son durum: Altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya çıktı.

FAST işleminde üst limit 50 bin TL’ye yükseltildi

Merkez Bankası, FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi'nde üs limiti 50 bin TL'ye yükseltti.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, politika faizini beklentiler dahilinde 250 baz puan artırarak, yüzde 42,5 seviyesine çekti. Karar metninde, "Parasal sıkılaştırma sürecini destekleme amacıyla kullandığı sterilizasyon araçlarının çeşitliliğini artırarak miktarsal sıkılaştırmaya devam edecektir" denildi.