ChatGPT kullanan avukat, yaptırımlarla karşı karşıya

Yayınlanma Tarihi:

Paylaş:

Kanuni dava özeti yazmak için ChatGPT’yi kullanan New York’ta faaliyet gösteren avukat Steven Schwartz, kanuni dava özetinde yer alan sahte alıntılar nedeniyle yaptırımlarla karşı karşıya kaldı.

Kolombiyalı hava yolu şirketi Avianca’yı Roberto Mata adına dava eden Levidow, Levidow & Oberman, müvekkillinin, New York’ta yer alan John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’na giden bir uçuşta yaralandığını öne sürdü. Havayolu şirketi, federal yargıçtan davayı düşürmesini isterken, Mata’nın avukatları ise davanın devam etmesi gerektiğine yönelik 10 sayfalık bir kanuni dava özeti hazırladı.

Teslim edilen dokümanda “Varghese – China Southern Airlines,” “Martinez – Delta Airlines” ve “Miller – United Airlines.” davaları dahil olmak üzere 5’ten fazla mahkeme kararı alıntıladı. Ancak ChatGPT tüm bu davaları uydurduğu için kanuni dava özetinde yer alan bu davaları kimse bulamadı.

Çarşamba günü verilen beyannamede Schwartz, ChatGPT’yi davalar için araştırma yapmaya destek olmak amacıyla kullandığını belirtti. Schwartz, ChatGPT içeriklerinin yanlış olabileceğini bilmediğini açıkladı.

Bununla birlikte Schwartz, ChatGPT’ye bu davaların doğru olup olmadığını sorduğu ekran görüntülerini paylaştı. ChatGPT ise davaların gerçek olduğunu, Westlaw ve LexisNexis dahil olmak üzere saygın veritabanlarından bulunabileceğini iddia etti.

Schwartz, büyük üzüntü duyduğunu dile getirirken, bir daha gelecekte bilgilerin doğrulamadan harekete geçmeyeceğini söyledi. Davaya bakan yargıç, Schwartz’ın eyleminin yarattığı “benzeri görülmemiş durum” nedeniyle olası yaptırımları görüşmek üzere 8 Haziran’da bir duruşma yapılmasına karar verdi. ,

Steven Schwartz’ın bir daha kanuni dava özeti yazıp yazamayacağı ise henüz bilinmiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİLİ İÇERİKLER

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 arttı

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 artış gösterdi.

Altında son durum: Altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya çıktı.

FAST işleminde üst limit 50 bin TL’ye yükseltildi

Merkez Bankası, FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi'nde üs limiti 50 bin TL'ye yükseltti.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, politika faizini beklentiler dahilinde 250 baz puan artırarak, yüzde 42,5 seviyesine çekti. Karar metninde, "Parasal sıkılaştırma sürecini destekleme amacıyla kullandığı sterilizasyon araçlarının çeşitliliğini artırarak miktarsal sıkılaştırmaya devam edecektir" denildi.