2024 asgari ücret zammı ne kadar olacak… İşte son rakamlar

Yayınlanma Tarihi:

Paylaş:

Asgari ücret mesaisinde süreç ilerlerken özellikle işçi tarafı gelecek hafta yapılması öngörülen 3’üncü toplantıyı merakla bekliyor. Yeni asgari ücrete zammın ne kadar olacağına ilişkin tahminler de gelmeye devam ediyor. 

Asgari ücret tahmininin 2024 yılı için brüt 18 bin 780 TL net ise 15 bin 963 TL şeklinde oluştuğunu belirten Datassist İstihdam Operasyonları Lideri Melis Kara “Umuyoruz ki önümüzdeki günlerde belirlenecek olan asgari ücret, ülkemizdeki çalışma barışını destekleyecek nitelikte olur” dedi.

Özel sektör çalışanlarının yüzde 60’ından fazlası asgari ücret ve civarında maaş aldığını söyleyen Kara asgari ücret tartışmaları hakkında şunları söyledi:

“Bu orandan asgari ücret zammının ne kadar çok kişiyi etkilediğini anlıyoruz. Ayrıca asgari ücret zammı dolaylı olarak tüm çalışanların ücretlerini etkilediğinden, işverenler yeni yıl bütçe projeksiyonlarını hazırlarken bu zam oranını dikkate alıyorlar. Bu sebeple asgari ücret özellikle Aralık ayında çokça tartışılıyor.

Geçmişte olduğu gibi bu sene de Datassist olarak 25 yıllık bordro deneyimimizle asgari ücret ve buna bağlı parametreleri tahmin ediyoruz. 2024 yılı için tahminimiz de brüt 18.780 TL net ise 15.963 TL şeklinde oluştu. Paylaştığımız bu tahmin, geçmiş veriler ve tahmini parametrelerin önümüze koyduğu bir sonuç. Tabii ki parametrik tahminler oluşturmanın dışında piyasa eğilimlerini de göz ardı etmemek gerekiyor.

Eğer asgari ücret tartışmasında toplumsal beklentiler galip gelirse asgari ücretin netinin 17 bin TL ve üzerinde olması azımsanmayacak bir olasılık. Umuyoruz ki önümüzdeki günlerde belirlenecek olan asgari ücret, ülkemizdeki çalışma barışını destekleyecek nitelikte olur.”

Asgari ücret, 2023 yılı Temmuz ayı ara zammından itibaren geçerli olmak üzere; brüt 13 bin 414 TL, net 11 bin 402 TL olarak uygulanıyor.

Bakan Işıkhan, “Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz” dedi.

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında aralık ayında belirlenen tarihlerde toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

2024 yılında geçerli olacak asgari ücretin bu ayın son günlerinde netleşmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİLİ İÇERİKLER

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 arttı

Küresel ham çelik üretimi kasımda yüzde 3,3 artış gösterdi.

Altında son durum: Altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogram fiyatı 1 milyon 978 bin liraya çıktı.

FAST işleminde üst limit 50 bin TL’ye yükseltildi

Merkez Bankası, FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi'nde üs limiti 50 bin TL'ye yükseltti.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, politika faizini beklentiler dahilinde 250 baz puan artırarak, yüzde 42,5 seviyesine çekti. Karar metninde, "Parasal sıkılaştırma sürecini destekleme amacıyla kullandığı sterilizasyon araçlarının çeşitliliğini artırarak miktarsal sıkılaştırmaya devam edecektir" denildi.