Otomotiv Haberleri

Otokoç Otomotiv’den iUGO’ya 1 milyon dolarlık yatırım

Otokoç Otomotiv, mobilite teknolojileri girişimi iUGO’ya 1 milyon dolarlık yatırım yaptı.

İkinci el otoya zam yolda!

Döviz kurundaki hızlı yükseliş sıfır kilometre araçlarda yeni zam dalgası başlatırken, ikinci el otomobil piyasası da hareketlendi. Sektör temsilcileri, bayrama kadar kademeli olarak ikinci el otomobil fiyatlarında yüzde 6’ya varan artışlar olabileceğini söylüyor.

Borsa İstanbul’daki en değerli otomotiv şirketi Ford Otosan, 5 kıtada 94 ülkeye ihracat yapıyor

Komple bir aracı motoru da dâhil olmak üzere tüm süreçleriyle tasarlamak, geliştirmek ve test etmek için gerekli tüm birikim, yetenek ve altyapıya sahip olan Ford Otomotiv Sanayi A.Ş Türkiye’nin toplam ticari araç ihracatının yüzde 79'unu tek başına gerçekleştiriyor.

Mayıs ayında en çok satılan otomotiv markaları

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarında mayıs ayında en fazla satışı gerçekleştirilen markalar sırasıyla Fiat, Opel ve Peugeot oldu.

Otomotiv sektörü en yüksek mayıs ayı ihracatına imza attı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisi mayısta yüzde 32 artışla 3 milyar dolar ihracat yaptı. Bugüne kadarki en yüksek mayıs ayı ihracatına imza atan sektör, Türkiye ihracatında yüzde 14’lük pay ile yine ilk sırada yer aldı. İhracattaki ilk 10 ülkenin 7’sine çift haneli, Rusya’ya üç haneli artış oldu.

Otomobile yatırım, döviz ve altından çok kazandırıyor

Yatırım enstrümanları arasında öne çıkan otomobil, altın ve dövizden daha fazla kazandırıyor. Yatırım amaçlı alımlarla mayısta satış rekoru kıran otomotiv piyasasında haziran zamları da başladı.

Otomotiv sektörünün radarında Doğu Avrupa var

Doğu Avrupa’yı üretim üssü olarak belirleyen global otomotiv markaları tedarik sanayinin de buralarda yatırıma yönelmesine neden oldu. Otomotiv kenti Bursa’dan da çok sayıda firma Romanya, Slovenya, Slovakya ve Sırbistan gibi ülkelerde yatırımlara başladı.

Otomotiv